Iratvizsgálat

Irat grafikus vizsgálata: cél megállapítani, hogy az irat az aláírás dátuma után keletkezett-e?

Igazságügyi szakértői vizsgálat
A kép csak illusztráció

Előzmények

Ügyvédi iroda kereste meg szakértő társamat azzal, hogy egy fénymásolt irat van a birtokában, amiről alapos a sejtésük, miszerint a rajta látható aláírás dátumakor az irat nem létezett, azt évekkel később, utólag állították elő és írták alá. A magánszakértői felkérést vállaltuk, mert ránézésre azonnal látható volt hogy a sejtés alapos.

Nyilván felmerülhet okkal az a kérdés, hogyan lehet egy iratról valószínűsíteni azt, hogy mikor keletkezett, különösen abban az esetben, ha csupán egy fénymásolat áll rendelkezésre, és a fénymásolaton semmilyen, még a másolásra utaló jelzés, azonosító sincsen?

A dokumentum előállítása

Manapság egy dokumentum előállítása pofonegyszerű: leggyakrabban bekapcsoljuk a számítógépet, elindítjuk kedvenc szövegszerkesztőnket, beírjuk a kívánt szöveget, majd kinyomtatjuk. Lássuk milyen jellemzőket lehet megismerni ebben a folyamatban, és hol lehet következtetni arra, hogy mikor készülhetett a dokumentum nyomtatása:

  • A papír hordozó anyag vizsgálata: megállapítható-e, hogy a papír, amire nyomtatták az iratot, hol és mikor került gyártásra?
  • A nyomtató és a nyomtatási technológia vizsgálata: megállapítható-e hogy milyen technológiával, milyen nyomtatóval került az irat nyomtatásra, a nyomtatót mikor gyártották első ízben?
  • A nyomat tartalmának a vizsgálata: tartalmaz-e a nyomat olyan információt (például képi vagy szöveges) amely utalhat az előállítás időpontjára, például azon okból, hogy meghatározza, mely időpont előtt nem keletkezhetett az irat?
  • A nyomat grafikus megjelenésének vizsgálata: megállapítható-e hogy milyen betűtípussal készült a nyomat, és ez utal-e arra, hogy mely idpontot megelőzően nem készülhetett el az irat?

A dokumentum vizsgálata

Tekintettel arra, hogy a vizsgálatra átadott anyag eleve fénymásolat volt, így az első két pont vizsgálata nem jöhetett szóba. A dokumentum rendkívül rövid volt, képi információt nem tartalmazott, az írásos tartalmában pedig (az aláírás dátumát kivéve) nem tartalmazott semmilyen dátumra, eseményre történő utalást, így ezek vizsgálata nem hozhatott eredményt.

Ezek után a betűtípus vizsgálatára helyeztük át a hangsúlyt, amelyben egy különös, laikus körben kevésbé ismert tény segített, amiről megállapítható, hogy nagyon sok "visszadátumozó", teljes mértékben elítélendő cselekményt végrehajtó delikvensnél azonosítható.

Nyilvánvalóan ismert tény, hogy a legelterjedtebb iratelőállító szoftverek, szövegszerkesztők a Microsoft termékei, a népszerű Word változatok. A legtöbben nem feltétlen bíbelődnek azzal, hogy arculatukhoz igazódó (de legalább a nagy tömegből minimálisan kitűnő, egyedi) látványterveket használjanak irataik előállításához. Elindítják a Word szövegszerkesztőt, aztán ahogy jóisten/programtervező/Bill Gates megadta, készítik a dokumentumaikat. Ebben a történetben jeles dátum 2007. Ez évben a Microsoft a legfrissebb Office 2007 termékében megváltoztatta a Word szövegszerkesztő által használt alapértelmezett betűtípust az addigi Times New Roman-ról a Calibri-re.

De miért is érdekes ez? Ismerve a Microsoft stratégiáját, kicsi a valószínűsége, hogy olyanhoz nyúl, amely nem innovatív, új, máshol még nem használt.

A fenti ügy megoldását is ez hozta el. Tény, hogy a Calibri betűtípust 2004-ben kezdte el fejleszteni tervezője, ám az széleskörben hozzáférhető csak a Microsoft Office-ba történt beépítését követően lett. Vagyis amennyiben igazolható a fénymásolatról, hogy az valóban Calibri betűtípussal készült, akkor nagy valószínűséggel állítható, hogy nem készülhetett 2007. előtt (a nyilvánosság több, erre a viszonylag szűk körben ismert tényre alapozott esetet ismer (a "fontgate" kifejezésre kereséssel találhatók ilyen esetek).

A fénymásolt irat számos, elsősorban különleges jelleggörbéket alkalmazó betűjét 50-szeres nagyításban összehasonlítottuk a Calibri betűtípus vektorgrafikus, megfelelően nagyított képével, valamint még néhány elterjedt ún Helvét típusú (vagyis talp nélküli) betűtípus szintén nagyított képével. A vektorgrafikus képek keretébe behelyezett, a nyomatból kinagyított betűk egyértelműen igazolták, hogy az iraton alkamazott betűtípus nem lehetett semmelyik, megvizsgált Helvét típusú betűtípus, azonban a Calibri típusú betűkészlet felnagyított vektorgrafikus keretébe meggyőző pontossággal illeszkedik.